In aceasta
expozitie autorul a asezat pe simeze un numar de 34 de tablouri lucrate in
tehnica acuarelei.A abordat teme ca: frumusetea florilor,fluiditatea si
pitorescul anotimpurilor,discretia si
profunzimea peisajelor,linistea si pacea,s.a.
Autorul acestor
,,bucati de reverie,de umbre colorate si pierdute in atmosfera pura si-n
dominanta cromatica dar mai ales in bucuria nuantelor’’ a spus ca ,,frumusetea
e cantecul inimii,nu al frumosilor !’’
Pictorul Hugo
Maracineanu a mai precizat ca ,,acuarela e o tehnica prin excelenta a
spontaneitatii si care cere indemanare dar mai ales o stiinta subtila a
umbrelor colorate.’’
Hugo Maracineanu
,,a visat cu ochii deschisi’’ si ,,ne-a invitat’’ si pe noi ,,sa visam’’impreuna
cu domnia sa.
Tehnica acuarelei
impune un anumit gen de manifestare,este partea de calm,de liniste si de
frumusete a autorului,dorinta acestuia de a picta frumosul in toata splendoarea
lui,frumosul expresiv…Pictorul se caracterizeazza ca fiind intotdeauna un
luptator care lucreaza cu expresie si forta.Lucrarile din aceasta expozitie
reprezinta un moment de odihna si de liniste pentru a si incarca bateriile
pentru urmatoarea explozie.Modul acesta de exprimare este unul clasic al
acuarelei,este ,,un dram’’ de lirism,o ,,tristete ciudata’’pe care o simte si
pe care ne-o marturiseste… Pictorul ne dezvaluie ,,frumusetea lirismului’’ pe
care a acumulat-o de-alungul vremii.Poezia pusa in culori de apa.Artistul a
trecut dintr-o parte in alta :de al pictura la poezie si de la poezie iar
la pictura,asta venind ca o intregire a actului sau creator,a fortei ce-l
caracterizeaza si il impune in galeria artistilor valorosi si importanti
contemporani.
Artistul are si
patru volume de versuri si se pregateste sa scoata un roman,se vede din bogata
sa activitate creatoare ca nu pierde nici o secunda din viata sa fara pune pe
hartie macar un vers sauf ara a imagina in culori o lume fantastica ori lumea
reala in care traieste.Alte doua laturi definitorii ale maestrului Maracineanu
sunt sculptura si gravura,artistul pune viata,pune suflet,pune sentimente in
tot ceea ce creaza- se descopera si se redescopera,se analizeaza si se
defineste din perspective interioare nebanuite,introspectia se regaseste in
arta sa.
Hugo maracineanu e ,,bolnav’’ de cultura,il intereseaza cultura,este
suparat pe ,,toti magarii’’care i-au pus bete in roate,e suparat pe ,,toti
nemernicii’’ care si-au batut joc de scoala de arta,si de toate manifestarile
culturale din acest oras.Tot ceea ce face artistul este ,,pe linia unui efort
constant’’ inceput in anul 1973 ,,prin a aduna copiii cu goarna’’ca sa-i duca
la scoala de arte.Si acum ,,iata ca avem un liceu de arta care este la un nivel
onorabil intre cele 38 de licee de arta din tara.’’Aceasta realizare a brilei i
,,se datoreste’’ si domnului Maracineanu ,,putin sau putin mai mult,asta vor
spune generatiile urmatoare.’’
1 Comentarii
Un frustrat si un rautacios . "Maestre".sa stiti ca Universul se invarte si in jurul periferiilor,asa ca nu va mai considerati cel mai potrivit sa criticati tot timpul.Incercati sa fiti mai generos cu aprecierile nu mai retezati aripi ;faceti-le sa creasca daca sunteti in stare.
RăspundețiȘtergere