![]() |
| m.evz.ro |
Primavara se incheie cu
alai de ploi, tunete si fulgere, apa din abundenta, oceanul revarsat pe pamant prin strecuratorile
cerului, face lumea sa arat, precum intr-o pictura de Aivazowski .
Vegetatia a explodat in nuante de verde
fraged, cu alai de afide si bazait de tantari prin gradini, parcuri, cranguri
si boscheti. Apa in exces balteaste peste tot, prin santuri, rigole, gropile
din asfalt si trotuare dar si prin curtile,
unde nu-i scurgere. Am purces la o scurta plimbare prin oras, dupa ploaie,
ocolind cu grija baltoacele mai mari si trecandu-le cu pasul pe cele micute,
clipocitul apei suna la orice pas. Pe
garduri, copaci, tarabe, tomberoane, ziduri coscovite, case paraginite,
gogoserii, dar si pe sedii de firme, magazine si alte pravalii, atarna ude,
precum niste paparude, afise electorale care mai de care… !!! Un spectacol
agasant si grotesc…publicitate a ipocriziei si sorcova politica a minciunii ! Cantitatea
imensa de material ,,propagandistico-ideologic“ a gastilor politice, umple orice bucatica de spatiu, sufocand efectiv
realitatea cotidiana. Mergand pe principiul repetativ al publicitatii facute marfurilor
proaste, vandute la taraba indolentei; cat de mult, sa fie! Si repetat, la
nesfarsit, agasant asa ,,alegatorule“ ( de parca in realitate ar putea alege!
sic ! ), sa-i fie ,,stantat “ in memorie, sa
fie ,,convins “ ca respectivul ipochimen este : ,,cel mai tare din
parcare “ ( principiul de baza al cocalarului
de cartier !) iar daca are mai putine ,,afisaje “ inseamna ca-i pitic ! Democratia :
idealul de organizare a societatii ! Cand toata lumea este invitata ,,sa aleaga”,
va alege dupa modul ei de a fi ! Mediocritatea nu poate alege inteligenta,
pentru ca nu poate percepe lumea decat la nivelul ei. Adevarata discriminare
este cea a inteleptilor, aceea de a trai intr-un mediu ostil, de a ,,culege
“ si de a se adapta la acesta ,,facand efectiv pe prostul “ (
prigoana bolsevica impotriva intelectualilor ! ), dar un om intelept reuseste
sa supravietuiasca ! Democratia a fost inventata de greci - faptul ca s-a
dovedit doar o himera se oglindeste in
situatia lor actuala !
Ma plimb printre baltoace,
tarabe si afise electorale… si nu-mi
pasa ! In picioare am sosoni ! O umbrela-n sacosa, iar gandul imi zboara pe-o
raza de lumina si-mi vine-n minte o melodie a ,,pasarii colibri “ care
suna cam asa : ,,Ploaia care va veni, le
va potopi pe toate “ si ce pot sa mai astept decat o noua…ploaie !

0 Comentarii